FC Raahe jatkaa kehittymisen seurannassa
27.5.2019 8:53 Uutiset / Pääsivusto

Juha Malinen vastaa nykyään Palloliitossa kehittymisen seurannasta Pohjois-Suomen alueella. Aiemmin tehtävää hoiti Mika Nurmela (kuvassa).

FC Raahe on valittu mukaan Palloliiton alueellisten valmennuskeskusten kehittymisen seurantaohjelmaan alkavalle kaksivuotiskaudelle. Toimintakausi käynnistyy syksyllä 2019 ja päättyy keväällä 2021. Pohjois-Suomen Valmennuskeskuksen alueelta uudelle kaudelle valittiin seurat:

Poikien perustaso: FC Raahe, FC Santa Claus Juniorit ja Kajaanin Haka .
Poikien huipputaso: OLS, Ajax-Sarkkiranta, Haukiputaan Pallo ja Tervarit Juniorit.
Tytöt: Ajax-Sarkkiranta ja Haukiputaan Pallo (sekä Limingan Pallo) hakivat yhteistyöjoukkueella – osallistuvat Keski-Suomen Valmennuskeskuksen pelitapahtumiin.

Rovanimen Palloseura osallistuu Sami Hyypiä Akatemian toimintaan pohjois-Suomen valmennuskeskustoiminnan sijaan.

Valintakriteereissä painoivat ennen kaikkea seuran taso Palloliiton laatujärjestelmässä. Muita mahdollisesti vaikuttavia kriteereitä olivat esimerkiksi seuran pelaajakehityksen tulokset, pelaajapolun eheys, talous sekä olosuhteet.

Poikien perustason toimintaan osallistuu kaksi ikäluokkaa muunmuassa FC Raahesta

1. toimintavuoden (syksy 2019 – kevät 2020) ikäluokat ovat 2006-2007-syntyneet.
2. toimintavuoden (syksy 2020 – kevät 2021) ikäluokat ovat 2007-2008-syntyneet.

Tyttöjen ja poikien huipputason toiminta, 4 ikäluokkaa

1. toimintavuoden (syksy 2019 – kevät 2020) ikäluokat ovat 2006-2009-syntyneet.
2. toimintavuoden (syksy 2020 – kevät 2021) ikäluokat ovat 2007-2010-syntyneet.

Pohjoisen ja Keski-Suomen valmennuskeskukset ovat järjestäneet vastaavaa toimintaa jo vuodesta 2017 alkaen. Toiminnan aloittamisen lähtökohtana olivat Sami Hyypiä Academyssä vuosien saatossa kehitetyt käytänteet. Alueellisten valmennuskeskusten toteuttamassa konseptissa käytänteitä pyrittiin, ja pyritään jatkossakin, tuomaan entistä tehokkaammin lähemmäksi paikallisten seurojen arkea. Jatkossakin valmennuskeskukset tulevat tarjoamaan seuroille muun muassa valmentajien ja valmennuspäällikköjen koulutusta, seurakäyntejä sekä kehittymisen seuranta -tapahtumia.

Kehittymisen seuranta -tapahtumat ovat valmennuskeskustoiminnan ydintä. Niissä pelaajille teetetään testejä kokonaisvaltaisen valmennuksen eri osa-alueille (teknis-taktinen, fyysinen, psyykkinen, sosiaalinen). Lisäksi tapahtumaan osallistuvat joukkueet pelaavat turnauksen, jonka ottelut kuvataan ja jaetaan sähköiseen ympäristöön joukkueille ja taustahenkilöille analysoitavaksi.

Keski-Suomen Valmennuskeskuksen alueelta valittiin seurat:
Poikien huipputaso: KuPS, SJK, JJK ja JIPPO.
Poikien perustaso: Komeetat, JJK YJ ja KuPS haaste.
Tytöt: Pallokissat ja JyPK.

Etelä-Suomen Valmennuskeskuksen alueelta valittiin kaudelle 2019-2021 seuraavat seurat:

Poikien huipputaso: EPS, HJS, FC KTP ja VJS.
Poikien perustaso: FC HAKA -juniorit, SalPa ja KoiPS.
Tytöt: EPS, VJS, HJS, FC HAKA -juniorit ja SalPa.   
Lisää uutisia
FC Raahe
«  Heinäkuu   »
Kategoriat