Julkaistu: 23.09.2022 14.44

Jalkapallokouluun ilmoittautuminen on alkanut!

FC Raahe järjestää Arina Areenalla ilmaisen jalkapallokoulun 2007-2017-syntyneille tytöille ja pojille.

Jalkapallokoulun ajankohdat;

8.10.2022 klo 9.45-11.00

15.10.2022 klo 9.45-11.00

Ilmoittautuminen tällä lomakkeella.

Jalkapallokoulun avulla pelaajat ja vanhemmat pääsevät tutustumaan jalkapallon harjoitteluun ja pelaamiseen. Tutustuminen tapahtuu oman ikäluokan ryhmissä. Ilmoittautuminen päättyy 2.10. klo 23.59. mennessä.

Maksuton jalkapallokoulu kokoontuu kaksi kertaa ja niissä pelaajan huoltaja osallistuu harjoituksiin apuohjaajana vastuuvalmentajien apuna. Vanhemmat perehdytetään ohjaamiseen vastuuvalmentajan suunnitteleman harjoituksen aikana.

Tavoitteena on muodostaa jalkapallokoulun myötä uusi ryhmä 2018 syntyneille ja täydentää olemassa olevia joukkueita 2007-2017 syntyneissä. Tarkoitus on löytää niille ohjaajatiimit vanhempien joukosta jo olemassa olevien vastuuvalmentajien tueksi.

Uudet pelaajat jatkavat halutessaan harjoittelua jalkapallokoulun jälkeen Arina Areenalla ja pelaavat joko matalan kynnyksen joukkueissa tai aluesarjajoukkueissa. FC Raahen matalan kynnyksen toimintaan kuuluu harjoitusten lisäksi kesäisin Nappulaliiga.

Jalkapallokoulu on tarkoitettu niille 2007-2018-syntyneille, jotka ovat aloittelijoita, tauolla tai jotka eivät ole mukana FC Raahen harjoitusryhmissä. Nykyisissä seuran joukkueissa harjoittelevat pelaajat jatkavat osallistumista nykyisissä ryhmissään.

Vanhemmilla ja pelaajilla ei ole velvoitetta jatkaa mukana toiminnassa jalkapallokoulun jälkeen, sillä jalkapallokoulu on ilmainen tutustumistapahtuma. Kiinnostuneilla huoltajilla on mahdollisuus tutustua ja osallistua seuran kustantamana Suomen Jalkapalloliiton D-valmentajakoulutuksiin.

Jalkapallokoulun vastuuhenkilönä toimii Jani Verkasalo puh. 0503143757.