FC RaaheJulkaistu: 18.09.2023 16.40

Nappulaliigan 2023 palkitut


FC Raahen nappulaliigan loppupelit pelattiin lauantaina 9.9 Koivuluodossa. Ensimmäistä kertaa nappulaliigat pelattiin pääosin Raahen jalkapallopyhätössä Koivuluodon urheilupuistossa. Kauden aikana joukkueet pelasivat yhteensä yli 200 ottelua ja pelaajia oli mukana yli 300. Osassa peleistä oli mukana myös Oulaisten Huiman joukkueita. Pelinohjaajatoiminta otti myös ison askeleen eteenpäin, jokaisessa pelissä pelinohjaajina toimivat seuran kouluttamat omat juniorit.

Loppupelien yhteydessä palkittiin erikoispalkinnoilla seuraavat pelaajat:

5-7 Vuoden tyttöpelaaja: Enni Sillanpää


P5-7 Vuoden poikapelaaja: Miiko Laurila

T8-9 Vuoden tyttöpelaaja: Venla Viirelä


P8-9 Vuoden poikapelaaja: Jori Airio

Lisäksi joukkuekohtaisia palkintoja palkittiin eri joukkueista ja ikäluokista seuraavasti:

Joukkue/ikäluokka


P6Noar RexhepiSamu PyhäluotoVäinö Äijälä
P7Ossi KotikangasLassi KotikangasIisakki Malinen
P8Emil JussinniemiViljami ParttimaaSevimli Mikail
P9Emil YlitaloOnni KylmäläAntto Kultala
T6Nina HaapakoskiAada SassaliIida Mattila
T7Iida MämmeläAlina KippolaSeela Mourujärvi
T8Matilda MourujärviIsabella VerkasaloShila Bahare Sharifi
T9Maija NummilinnaAdelia HanhisuantoIina Haapakoski

Vanhempien ikäluokkien pelaajat palkitaan seuran aluesarjaa pelaavien ikäluokkien päättäjäisissä lokakuun lopulla.

Kiitos onnistuneesta kaudesta kaikille pelaajille, heidän valmennus-, tuki- ja taustajoukoille. Erityiskiitos kauden 2023 nappulavastaaville Jani Sillanpäälle ja Matti Viirelälle tapahtumien organisoinnista ja erinomaisista otteluohjelmista, Jani Verkasalolle pelinohjaajien organisoinnista ja teille kaikille, jotka piditte kioskia pelipäivien yhteydessä.

Kaudelle 2023 tavoiteltiin lisää futistapahtuman tuntua ja siinä yhdessä onnistuttiin!


Jani Sillanpää


Matti ViireläFC Raahe ry


PL 122, 92101 Raahe

fcraahe@gmail.com

Y-tunnus 0987688-5