Jalkapallokouluun ilmoittautuminen on alkanut!
FC RaaheJulkaistu: 26.11.2023 10.22

Jalkapallokouluun ilmoittautuminen on alkanut!

FC Raahe järjestää Arina Areenalla ilmaisen lapsi-vanhempi jalkapallokoulun 2009-2019-syntyneille tytöille ja pojille.

Jalkapallokoulun ajankohdat:

Sunnuntai 10.12.2023 klo 14-15
Lauantai 16.12.2023 klo 10-11

Ilmoittautuminen tällä lomakkeella.

Jalkapallokoulun avulla pelaajat ja vanhemmat pääsevät tutustumaan jalkapallon harjoitteluun ja pelaamiseen. Tutustuminen tapahtuu oman ikäluokan ryhmissä. Ilmoittautuminen päättyy 8.12. klo 23.59.

Maksuton jalkapallokoulu kokoontuu kaksi kertaa ja niissä pelaajan huoltaja osallistuu harjoituksiin apuohjaajana vastuuvalmentajien apuna. Vanhemmat perehdytetään ohjaamiseen vastuuvalmentajan suunnitteleman harjoituksen aikana.

Tavoitteena on muodostaa jalkapallokoulun myötä uudet ryhmät 2018 ja nuoremmat sekä täydentää olemassa olevia joukkueita 2009-2018 syntyneissä. Tarkoitus on löytää uusille joukkueille ohjaajatiimit vanhempien joukosta.

Uudet pelaajat jatkavat halutessaan harjoittelua jalkapallokoulun jälkeen Arina Areenalla ja pelaavat joko matalan kynnyksen joukkueissa tai aluesarjajoukkueissa. FC Raahen matalan kynnyksen toimintaan kuuluu harjoitusten lisäksi kesäisin Nappulaliiga.

Jalkapallokoulu on tarkoitettu niille 2009-2019-syntyneille, jotka ovat aloittelijoita, tauolla tai jotka eivät ole mukana FC Raahen harjoitusryhmissä. Nykyisissä seuran joukkueissa harjoittelevat pelaajat jatkavat osallistumista nykyisissä ryhmissään.

Vanhemmilla ja pelaajilla ei ole velvoitetta jatkaa mukana toiminnassa jalkapallokoulun jälkeen, sillä jalkapallokoulu on ilmainen tutustumistapahtuma. Kiinnostuneilla huoltajilla on mahdollisuus tutustua ja osallistua seuran kustantamana Suomen Jalkapalloliiton D-valmentajakoulutuksiin.

Mukaan et tarvitse muuta kuin iloisen mielen, liikuntaan sopivat vaatteet ja juomapullon, tervetuloa!

Jalkapallokoulun vastuuhenkilönä toimii Henri Sassali puh. 0503143674.

FC Raahe ry


PL 122, 92101 Raahe

fcraahe@gmail.com

Y-tunnus 0987688-5